عنوان : بررسی گستردگی پدیده کشند سرخ در حاشیه جنوبی دریای عمان

تعداد صفحات : 7 | سرفصل : محورهای ویژه | سال انتشار : 1385 | محل انتشار : اولین همایش تخصصی مهندسی محیط زیست | زبان : فارسی

نویسند‌گان:

خلاصه مقاله:

پدیده کشند سرخ یک پدیده زیست محیطی است که در اثر افزایش گونه هایی از جلبکها (Algal Bloom) بوجود می آید. این پدیده سبب ایجاد محیط بی هوازی در دریا و در نتیجه مرگ و میر آبزیان ساکن در آن نواحی می شود. تصاویر MODIS به لحاظ داشتن قدرت تفکیک مکانی و زمانی مناسب و نیز توانایی کسب الاعات از سلامت و توان فیتوپلانکتونها به کمک داده های کسب شده فلورسانس آنها در این بررسی مورد استفاده قرار گرفت. با استفاده از تصاویر اخذ شده 3 سال اخیر ایران، مطالعه موردی بر روی دری عمان صورت گرفت. در اینمطالعه از خاصیت فلورسانس فیتوپلانکتونها استفاده شد، باندهای 13 و 14 و 15 با توان تفکیک 1 کیلومتر برای بدست آوردن (Fluorescence Line Height) FLH مورد بررسی و استفاده قرار گرفتند. 
بررسی FLH بدست آمده حاکی از روند افزایشی پدیده کشند سرخ در طی سالهای اخیر است. ایم پدیده از شرق عمان آغاز می شود و با افزایش دمای هوا به سمت مرکز و غرب افزایش می یابد. تایید صحت اطلاعات بدست آمده از تصاویر با داده های زمینی، حاکی از مناسب بودن سنجنده و روش FLH در بررسی این پدیده و گسترش آن می باشد. 

 

کلمات کلیدی:

، کشند سرخ ، عمان ، فیتوپلانکتون ، چابهار FLH و MODIS[ لینک مقاله ]

 

Add comment


Security code
Refresh